Kultúrne aktivity

AKÝ JE NAJLEPŠÍ SPÔSOB NAUČIŤ SA CUDZÍ JAZYK

Otázku "Aký je najlepší, najefektívnejší, najrýchlejšie, najzábavnejši, najobľúbenejši spôsob naučiť sa cudzí jazyk" sa pýta nielen každý študent na začiatku a počas štúdia cudzieho jazyka, ale aj učiteľ, ktorý by rád študentov naučil cudzí jazyk podľa ich najtajnejších túžob a hlavne čo najrýchlejšie. Učenie si však vyžaduje odojstranný dialóg medzi učiteľom a študentom, aby bol spôsob výučby čo najlepšie nastavený pre potreby študenta.

Na internete si túto otázku kladú stovky milionov ľudi a na ich otázky odpovedajú milióny ľudí z celého sveta. Koľko ľudí, toľko názorov. Študenti pozerajú filmy v pôvodnom znení, obklopujú sa vecami z krajiny, ktorej jazyk sa učia, cestujú do cudzích krajín, používajú voľno dostupné zdroje na internete, hľadajú si priateľov vo svojom okolí s cudzím jazykom ako materinským, navštevujú jazykové školy, používajú sociálne siete a iné. Každý sme však jedinečný, a preto potrebujeme individuálny prístup pri štúdiu.

Pri príležitosti pomôcť našim študentom zorientovať sa v spôsoboch, ako sa naučiť cudzí jazyk a uľahčiť im tak štúdium sme vyhlásili video súťaž, do ktorej sa mohli zapojiť skupinové kurzy, individuálni študenti a verejnosť. Všetky videá ponúkajú jedinečný spôsob, ako si uľahčiť učenie cudzieho jazyka. Sme presvedčení, že si nájdete ten Váš spôsob, ako sa najlepšie naučiť cudzí jazyk a pomôže Vám v splnení Vášho sna.

Aký je najlepší spôsob naučiť sa taliančinu - skupinový projekt

Do projektu sme sa zapojili s veľkou radosťou. Nápad vytvoriť takúto myšlienku nás hneď upútal, pretože si môžeme navzájom pomôcť ako sa učiť cudzí jazyk.

Dokázali sme si naň nájsť čas aj mimo vyučovacích hodín, čo nás viac zblížilo. V našom prípade momenty strávené s taliančinou boli naozaj živé ako je aj jazyk sám o sebe. Nikto nemá rovnaký spôsob učenia, a preto sme vytvorili projekt vo forme prezentácie. Každý z nás sa snažil ten svoj opísať pár vetami a zároveň pripojil niekoľko obrázkov. Fotenie a spracovávanie materiálov bolo zábavné i poučné a veríme, že nie len pre nás.

Pesnička: Sarà Perchè Ti Amo - Ricchi E Poveri

Aký je najlepší spôsob naučiť sa španielčinu - Ivan Hrušovský

Televízia a internet predstavujú ideálne médiá na učenie jazykov. Pravdaže nesmie sa jednať o dabované verzie filmov a relácií. Podľa mňa nie je nič lepšie ako pozrieť si dobrý film v originálnom znení, kde sa nestráca pôvodná myšlienka dialógov a humoru. Týmto videom chcem znázorniť, možno trošku humorne, aké skvelé je rozumieť pôvodnému zneniu programu v televízii. Toto video je poskladané z dvoch videí:

Otázky - Táňa Pauhofová - Show Jana Krause a Monologo – Alexis Valdes.

Španielčina nemá ľahkú gramatiku, ale o to je to krajší jazyk. Toto video zachytáva bezradnosť Táni, ktorá nerozumie ani slovko Alexisovi, ale veľmi rada by sa zapojila do relácie. Nezostáva jej však nič iné len sledovať jeho neverbálnu komunikáciu a počúvať čo hovorí. Síce mu nič nerozumie, ale o to má vačšiu snahu vstrebať španielčinu a porozumieť čo najviac. Televízia a internet predstavujú médiá, ktoré nás nenúteným spôsobom vťahujú do deja a poskytujú nám kvantum informácíí, čím nás de facto vzdelávajú bez toho aby sme si to vôbec uvedomovali.

Aký je najlepší spôsob naučiť sa angličtinu - manželia Mitzovci

Prostredníctvom nášho videa sme chceli sprostredkovať divákovi kúsok z nášho života a to ten kreatívny. Spolu s manželkou máme spoločné sny a vášne ktoré sa snažíme si plniť. Jedným z nich je Kanada. Aby sme sa jej priblížili, rozhodli sme sa ovládať jeden z jej úradných jazykov - Angličtinu.

Vo videu sme sa snažili zachytiť nie len spôsob a metódy, ale hlavne atmosféru, ktorú pri tom prežívame. Je to pre nás doslova škola hrou, kedy si vymýšľame rôzne "nástrahy" a zlepšováky. Samozrejme najväčší podiel na našom napredovaní má naša pani Lektorka a jazyková škola Vallis do ktorej chodíme a ktorej projektu sme sa touto formou zúčastnili.

Momentálne sme na začiatku tejto cesty a veľmi nás to baví. Už sa nevieme dočkať, kedy budeme vedieť tento jazyk na požadovanej úrovni.

Aký je najlepší spôsob naučiť sa francúzštinu - Pomier & Kraváriková

Cudzí jazyk sa každý učí inak. Niekto si rád pozerá v danom jazyku filmy, iný zase číta knihy, ďalší si napríklad prekladá piesne z cudzieho jazyka. V našom videu sme sa vám snažili poradiť, ako by mohlo byť učenie sa jazykov efektívnejšie. Samozrejme, išlo nám i o to, aby toto video bolo i zábavné.

Najdôležitejším faktorom je však motivácia, prečo sa jazyk vôbec učiť. Niekto sa chce dohovoriť na cestách, iný v kine nechce čítať titulky, ďalší chce pomôcť svojim deťom pri učení. Dôvodov je naozaj mnoho, stačí si len vybrať.

Aký je najlepší spôsob naučiť sa angličtinu - skupinový projekt

Účasť našej skupiny v tomto projekte nás motivovala pozrieť sa na štúdium jazyka nielen prostredníctvom kníh, materiálov a bežnej výučby, ale predovšetkým z iného uhla pohľadu – ako na to, aké metódy nám to uľahčia a ako sa motivovať.

Projekt sme poňali z pohľadu metód štúdia, ktoré možno aplikovať na počúvanie s porozumením, hovorenie a učenie sa novej slovnej zásoby.

To, čo nám projekt dal, je dávka chuti pracovať na sebe a hľadať spôsob, ktorý nám vyhovuje. Je ich naozaj dostatočne veľa a získali sme celkový prehľad, ako na to. Okrem teoretických vedomostí sme sa dozvedeli o užitočných stránkach a materiáloch, s ktorými môžeme pri štúdiu pracovať, a vybrali sme do našej prezentácie základné tipy.

Sme Vallisu veľmi vďační za tento projekt, naozaj nám sprostredkoval nový a motivujúci pohľad na štúdium jazyka a sme si istí, že aj týmto krokom bude naša výučba efektívna bude nám prinášať radosť z dosiahnutých výsledkov.

Aký je najlepší spôsob naučiť sa angličtinu - Liliana Poloncová